poniedziałek, 4 stycznia 2010

Strategia Vonneguta



Dziś obiecany przepis na sukces - według mnie jest nim tytułowa Strategia Vonneguta.

Nazwa tej strategii planowania pochodzi od jej inspiratora – Kurta Vonneguta, który w ten sposób konstruował swoje powieści i opowiadania.
Polega na planowaniu od tyłu. Zaczynamy od celu i upragnionego rezultatu a później krok po kroku cofamy się, by analizować poszczególne etapy. Strategia jest dość trudna na początku stosowania gdy nie mamy jeszcze doświadczenia jednak warto ją stosować gdy np. cel jest ambitny i musimy dobrze rozplanować w czasie poszczególne etapy by zdołać go osiągnąć.
Oto przykład:
Cel: za 15 lat wprowadzamy się do gotowego (a więc także umeblowanego domu) o pow. 400 m2 zbudowanego na działce o pow. 2 000 m2.
rok 2022 – wprowadzam się do domu wartego (obecnie) ok. 1 500 000 PLN, zbudowanego na działce o wartości ok. 300 tys. PLN
Pytanie: co się musi zadziać wcześniej (np. 2 lata wcześniej) abym w roku 2022 mógł wprowadzić się do takiego domu?
rok 2020 – muszę mieć działkę i ew. pozwolenie na budowę, muszę mięć pieniądze na sfinansowanie budowy (i utrzymanie domu). Takie pieniądze oznaczają, że powinienem mieć albo nieźle prosperujący biznes, albo dobrą posadę na etacie, albo zdolność kredytową. W każdy przypadku zarobki powinny oscylować wokół 50 tys. PLN
Pytanie: co się musi zadziać wcześniej (np. 2 lata wcześniej) abym w roku 2020 miał taką działkę budowlaną i takie zarobki o jakich mowa wyżej?
rok 2018 – powinienem wiedzieć jakiej działki szukam i posiadać przynajmniej część pieniędzy na jej zakup (lub odpowiednią zdolność kredytową). Zarobki na poziomie 20 – 30 tys. PLN (tutaj dobrze byłoby określić dokładniej sytuację zawodową).
Pytanie: co się musi zadziać wcześniej (np.5 lata wcześniej) abym w roku 2018 mógł osiągnąć opisane wyżej rezultaty?
rok 2013 – opisujemy sytuację rodzinna, zawodową, itd. (im więcej szczegółów tym lepiej), które mogą mieć wpływ na osiągnięcie zamierzonego celu zaplanowanego na rok 2018.
Procedura powtarzamy cofając się o kolejne 3 – 5 lat, potem o kolejne 3-5 lat, itd. Ostatni rok (2008) rozpisujemy z interwałami: 0,5 roku, 3 mies., 2 mies., tydzień, 1 dzień, dzisiaj.
Tekst pochodzi ze strony http://drogadosukcesu.wordpress.com/


Więcej na ten temat znajdziesz w darmowym e-booku autorstwa Arkadiusza Śmigielskiego. Jest rewelacyjny i szczerze dziwię się, że jest za darmo. Znajdziesz tam m.in. „10 przykazań” stawiania celów - "kamień węgielny" na Twojej drodze do sukcesu!



Ten cykl postów dotyczący wyznaczania celów jest dowodem, że to działa. Przyznam się szczerze, że początkowo chciałem jedynie napisać o Strategii Vonneguta, w wersji opisanej przez Arkadiusza Śmigielskiego. Niestety zapomniałem jak nazywa się ta strategia oraz tytuł i autora ebooka w którym została genialnie opisana. Równanie z dwoma niewiadomymi - pozornie sytuacja bez wyjścia. Jednak zacząłem pisać i dałem sobie 3 dni na zalezie strategii oraz wspomnianego ebooka (to był mój cel) - jak widzisz udało się - dokładnie w 3 dzień. Pisząc wczorajszą zapowiedź dzisiejszego tematu nie miałem jeszcze nic, a mimo to udało się. Przypadek? - NIE MA PRZYPADKÓW!


P.S Wróć również do mojego poprzedniego postu pt. Zawalając planowanie-planujesz zawalić

Brak komentarzy: