sobota, 15 listopada 2008

„nieistotna większość”, czy „niezbędna mniejszość”?


Zgodnie z obietnicą kontynuujemy wczorajszy wątek.


Jak już wiemy – zgodnie z prawem wymuszonej wydajności – nie ma nigdy wystarczająco dużo czasu, by zrobić wszystko, ale zawsze jest dość czasu, aby zrobić to, co najważniejsze!



Zapowiadałem wczoraj postać włoskiego ekonomisty i socjologa Vilfredo Pareto. Jego zasada 80/20 to jedno z najbardziej przydatnych narzędzi w zarządzaniu czasem i życiem.


Pareto zauważył, ze współczesne mu społeczeństwo niejako naturalnie dzieli się na tzw. „niezbędną mniejszość” stanowiącą około 20 procent ogółu biorąc pod uwagę wpływy i posiadany majątek, oraz „nieistotną większość”, stanowiącą pozostałe 80 procent.

Zasada 80/20 Pareto stała się dziś bardzo popularna w biznesie. Wielokrotnie wskazuje się, iż analogiczna zależność 80/20 odnosi się do bardzo wielu innych zjawisk społecznych, ekonomicznych oraz gospodarczych.

Załóżmy, że dziś wieczorem sporządzamy listę 10 zadań do wykonania na jutrzejszy dzień. W świetle zasady 80/20 na naszej liście rzeczy do zrobienia wartość 2 z nich odpowiada zazwyczaj sumie wartości 8 pozostałych.


Zgadnij Drogi Czytelniku / Droga Czytelniczko, które sprawy przeciętny człowiek najczęściej spycha na drugi plan? Oczywiście te czołowe 20 procent najważniejszych i najcenniejszych zadań, które składają się na „niezbędną mniejszość”. Zajmuje się natomiast „nieistotną większością”.

Często spotkać można ludzi, którzy wydają się zajęci cały dzień, niezbyt dużo przy tym osiągając – to właśnie najlepszy przykład ludzi nieznających zasady 80/20.

Przed rozpoczęciem pracy warto, więc zadać sobie pytanie:
”Czy to zadanie należy do zasadniczych 20 procent moich zajęć, czy zalicza się niestety do pobocznych 80 procent?”

Warto pamiętać przy tym, że do realizacji istotnego zadania często wystarcza tyle czasu, ile poświęcamy na załatwienie sprawy drugorzędnej.



Zmierzając do pointy – Sporządzaj listę najważniejszych czynności do wykonania oraz szereguj je pod kontem zasady 80/20 Pareto, poświęcając największą uwagę sprawom, które mogą zasadniczo wpłynąć na Twoje życie.


Nie czekaj! Właściwa chwila nigdy nie nadchodzi. Zacznij natychmiast - tu i teraz. Posługuj się narzędziami, jakie masz pod ręką, a lepsze znajdziesz w trakcie pracy.
Napoleon Hill


P.S. Zasada Vilfredo Pareto odnosi się również do ograniczeń w Twoim życiu. Otóż 80 procent czynników, które powstrzymują Cię przed osiągnięciem celów – pochodzi z wewnątrz. Tkwią one w Tobie, w cechach Twojego charakteru, nawykach, dyscyplinie, czy umiejętnościach. Tylko 20 procent to czynniki zewnętrzne.

Brak komentarzy: