wtorek, 28 kwietnia 2009

Magia pierwszego wrażenia - cz. II



Każdy z nas dokonuje selekcji osób według własnych filtrów. Nastolatkowie prawdopodobnie nie zauważą ludzi starszych, a biznesmeni nie będą skupiać uwagi na ludziach w podartych spodniach i rozciągniętym swetrze. Zwracamy uwagę na to, co widać w ograniczonym przez nasz umysł polu widzenia. Robiąc to rozpoczynamy proces sortowania odrzucając to, co jest dla nas nieatrakcyjne, a skupiając się na tym, co nas interesuje.

Każdy z nas ma trzy kryteria oceny, w zależności od tego, kogo szuka. Inaczej oceniamy partnerów biznesowych, inaczej partnerkę do związku, a inaczej potencjalnych przyjaciół.
Ci pierwsi przyciągną naszą uwagę, jeżeli będą robić wrażenie profesjonalisty, osoby pewnej siebie i opanowanej.

Przyjaciół szukamy na podstawie podobieństw do nas, natomiast partnerów oceniamy w wyjątkowy sposób. Filtrowanie oparte jest na naszych doświadczeniach z przeszłości i uwzględniając obecne warunki i oczekiwania na przyszłość. Genetyczne uwarunkowania sprawiają, że kobiety szukają mężczyzn, którzy będą w stanie zapewnić im bezpieczeństwo, a mężczyźni szukają kobiet ,z którymi będą mogli nawiązać kontakt seksualny (przynajmniej wynika tak z definicji).

Bez względu na kryteria, wywieranie pierwszego wrażenia zawsze jest natychmiastowe i takie same. Odrzucamy z naszego pola widzenia osoby niespełniające naszych kryteriów. Tak samo i ty jesteś przedmiotem selekcji, kiedy obcy ludzie spojrzą na ciebie pierwszy raz w życiu. Jeżeli uświadomisz sobie, jak wielką moc ma twój dobry wizerunek, to będziesz miał potężne narzędzie, które sprawi, że nowo poznani ludzie znacząco obniżą dla ciebie poprzeczkę do bliższej znajomości.

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą musisz zrobić, żeby zawsze wywierać tylko pozytywne pierwsze wrażenie, to zadbać o higienę i schludność. Na nic się zda garnitur od Armaniego i jedwabny krawat Bossa kiedy założysz go do niemytych włosów i przepoconych skarpet.
Kiedy druga osoba spojrzy na Ciebie pierwszy raz i zobaczy, że jesteś niechlujnie ubrany i masz na sobie zniszczone buty, to bądź pewien, że założy iż Twoje życie zawodowe i osobiste jest w takim samym stanie.
Czystość to jeden z najważniejszych czynników decydujących o atrakcyjności człowieka.

To co masz na sobie mówi bardzo dużo innym na temat Twojego smaku i poczucia własnego ja. Od starożytności ubranie oznajmiało innym, czym dana osoba się zajmuję, jaki jest jej status, i w jaki sposób należy się zachowywać w jej towarzystwie.

Kolejnym, bardzo ważnym aspektem, który składa się na pierwsze wrażenie, to twoja postawa ciała. Jeżeli będziesz szedł zgarbiony, wlokąc za sobą nogi, a twoja głowa będzie smutno zwisać w dół, to możesz być pewien, że inni odbiorą cię albo za osobę z depresją, albo z osobę z niskim poczuciem własnej wartość, która nie wierzy w siebie i jest odpychana przez innych.

Bardzo ważne jest poruszanie się z wyprostowaną sylwetką, z podniesioną głową i ogólną gracją. To wszystko kojarzy się z samokontrolą i zadowoleniem z własnego ciała i życia. Te cechy można wyrobić samemu pracując na siłowni czy basenie. Musisz być świadomy własnego ciała i przestrzeni wokół ciebie.

Siła uścisku dłoni to kolejny ważny aspekt wpływający na kreowanie wrażenia.
Poznając kogoś uściśnij mu zdecydowanie dłoń, dbając o zachowanie z nim kontaktu wzrokowego. Uważaj jednak aby uchwyt nie był zbyt mocny, ani za długi. Najlepiej będzie pewnym ruchem ręki uścisnąć całą dłoń i puścić ją. Warto także w tym momencie powiedzieć kilka słów typu: „Jak Panu minęła podróż?”, „Czy bez problemów Pan do nas trafił?”, „Jaka pogoda jest w Londynie?”. Takie otwarte zachowanie z naszej strony rozluźni spiętą atmosferę oraz zachęci naszego gościa do rozmowy.

Sposób wypowiadania się jest fundamentem spotkania.
Twój sposób wypowiadania się staje się wizytówką Twojej osoby. Dlatego ważne jest, abyś w kontaktach z innymi, umiejętnie ważył każde swoje słowo. Usuń ze swojego słownika kolokwializmy, wyrazy modne, elementy slangu i wulgaryzmy (zwłaszcza jeśli chodzi o spotkania zawodowe). Należy także unikać wyrazów i zwrotów, które w swoim podstawowym znaczeniu nazywają objęte tabu obyczajowym tematy fizjologiczne (trawienne, wydalanie i seks), a także związane z nimi części ciała. Na nic zdadzą się nam wstępy typu: „za przeproszeniem”, „jak się mówi”, „brzydko mówiąc”, o wyrazach nieprzyzwoitych należy w kontaktach oficjalnych zapomnieć.

Ostatnią rzeczą, ale równie bardzo ważną są twoje gesty i wyraz twarzy. Jeżeli poznajesz nową osobę, to nie unikaj z nią kontaktu wzrokowego. Badania dowodzą, że osoby które kłamią (i nie są świadome znaczenia komunikacji niewerbalnej) przez ponad 60% czasu rozmowy unikają kontaktu wzrokowego. Więc jeżeli będziesz to robić, to twój rozmówca uzna cię za niewiarygodną osobę. Nie zapominaj także o uśmiechu. Wpływa on na to, jak inni na nas reagują, a także zmienia naszą wewnętrzną „chemię”. Kiedy się uśmiechamy, w naszym organizmie uwalniają się endorfiny poprawiające nastrój i dodające energii.

Markowe gadżety to kolejne narzędzie, które może dopełnić Twój wizerunek niczym wisienka na szczycie kremowego tortu. Dbaj o to, aby korzystać z akcesoriów wysokiej jakości. Aktówka, pióro, notatnik – wszystko powinno robić wrażenie. Chcesz czy nie ludzie jednak dużą uwagę zwracają na przedmioty, którymi się otaczasz. Na ich podstawie wyciągają wnioski o Twoim stylu. Nie zapomnij także przestrzegać etykiety stroju. Warto zapoznać się z zasadami tzw. dress code.

Brak komentarzy: