środa, 29 kwietnia 2009

Magia pierwszego wrażenia - cz. III

"Nigdy nie ma się drugiej okazji, żeby zrobić pierwsze wrażenie."
— Andrzej Sapkowski

Przyjmuje się, iż pierwsze wrażenie trwa od 4 do 6 sekund. W tym krótkim czasie oceniamy drugą osobę i dokonujemy jej "zaszufladkowania". Szufladki te mają różne etykiety, np. podoba mi się; ma to coś; wydaje się być wiarygodny; chciałbym z nią współpracować; czy też nie czuję się przy nim bezpiecznie.

Pamiętajmy, że pierwsze wrażenie bywa mylące i może prowadzić do nieporozumień. O tym, czy dany człowiek jest arogancki, czy tylko nieśmiały możemy stwierdzić wyłącznie na podstawie bliższej jego znajomości. Ważna jest także świadomość, że sam przyczyniasz się do kształtowania opinii na swój temat. Warto miedzy innymi pamiętać, że ludzie mają skłonność dużo lepiej oceniać osoby atrakcyjne, dobrze ubrane i zadbane. Ponadto te osoby podejrzewa się też znacznie rzadziej o kłamstwo. Odpowiedzialny jest za to tzw. efekt halo inaczej zwany efektem aureoli. Polega on na automatycznym, przypisywaniu pozytywnych cech osobowościowych na podstawie pozytywnego wrażenia (efekt Pollyanny). A w przypadku negatywnego wrażenia przypisywaniu negatywnych cech osobowościowych (efekt Golema).

Aby dopełnić obraz pierwszego wrażenia, należy wspomnieć jeszcze o tzw. pogłębionym pierwszym wrażeniu, które trwa przez około 4 minuty. W tym czasie nawet 90% opinii formułowanych jest na nasz temat. W tym czasie tworzona jest w miarę trwała opinia na nasz temat, która rzutuje na to, jak zostaniemy ocenieni i jak będziemy odbierani. I nie jest łatwo tak "wypracowanej" opinii zmienić. Pamiętajmy też, że dotyczy to zarówno życia osobistego, jak i zawodowego (np. kontakt z klientami, rozmowa kwalifikacyjna, negocjacje etc.).

Pomimo, że trwa tylko 4 sekundy ma ogromną moc i sprawia, że szufladkujemy ludzi, na których patrzymy. Ile razy zdarzyło Ci się, że byłeś kimś zafascynowany do momentu, w którym go bliżej nie poznałeś? I odwrotnie. Ile razy zdarzyło Ci się, że uznałeś kogoś za niegodnego uwagi, a po bliższym poznaniu stwierdziłeś, że jest to bardzo ciekawa osoba? To zdarza się ciągle wszystkim ludziom na całej kuli ziemskiej. A sprawcą tego jest tzw. „pierwsze wrażenie”.

Zwróć uwagę, że jak pójdziesz do zatłoczonego baru, twój umysł zarejestruje tyko niektóre osoby, na których przytrzymałeś wzrok dłużej niż ułamek jednej sekundy. Innych ludzi w ogóle nie zauważysz. Gdybyśmy musieli świadomie decydować, na którą z tych osób powinniśmy zwrócić uwagę, bylibyśmy wykończeni i zabrakłoby nam energii na robienie rzeczy, które są naprawdę dla nas istotne.

Reasumując trzyczęściowy cykl o magii pierwszego wrażenia, chciałbym podkreślić bardzo istotną rzecz. Mianowicie, czy tego chcemy czy też nie, niezależnie od naszej świadomości, wywieramy wrażenie na innych ludziach, zwłaszcza na ludziach spotkanych po raz pierwszych, gdzie jeszcze nie zakorzeniło się stereotypowe myślenie posługujące się uprzedzeniami i przeświadczeniami.
Jeżeli już podlegamy takiemu prawu, to wykorzystujmy je umiejętnie na własną korzyść.

ZAWSZE WYWIERAJ DOBRE WRAŻENIE

Brak komentarzy: